Zobacz temat - Kwestie techniczne i taktyczne - Forum Snookerowe | 147.pl

Szukasz nowego mieszkania w Gdańsku? Mieszkania Gdańsk - wszyscy deweloperzy z Gdańska w jednym miejscu
Forum Snookerowe | 147.pl Strona Główna Forum Snookerowe | 147.pl

Forum miłośników światowego snookera

147.pl  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Snooker 147.pl - Serwis snookerowy

Poprzedni temat «» Następny temat
Kwestie techniczne i taktyczne
Autor Wiadomość
domino
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-31, 11:20   Kwestie techniczne i taktyczne

Mam pytanie. Jak prowadzić kij żeby najlepiej trafić w białą? Jak sie ogląda w telewizji to eygląda tak banalnie łatwo. Na żywo jest troche gorzej...
Ostatnio zmieniony przez Mickey147 2018-09-27, 18:34, w całości zmieniany 1 raz  

Snooker!
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-31, 11:28   

Kij musi chodzić stabilnie. Są 4 punkty podparcia:

1)Pewny uścisk (Łapiesz kija w jego końcówce całą ręką)
2)Brzuch oparty na kiju
3)Kij jeździć musi także na brodzie
4)Mostek (Musisz oprzeć kciuka na 2 palcu od lewej (nie wiem jak on się tam nazywa) i kij prowadzisz właśnie na kciuku)

Mam nadzieję że wytłumaczyłem dosyć jasno.

Mickey147
Moderator
Fan Hendry'ego

Wysłany: 2007-07-31, 11:32   

A czy prowadzenie na palcu innym niż kciuk jest niedozwolone? Pytam całkiem serio! Ja czasami układam kij pomiędzy palcem wskazującym, a środkowym.

pacior
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-31, 11:40   

Dobrym treningiem (chyba najprostszym jaki znam) jest ustawienie szklanki/butelki na stole, zlapanie mostka i prowadzenie kije na butelce. Wyrabiasz sobie wtedy nawyk prostego prowadzenia kija ;) Sam tak na poczatku cwiczylem i uwazam ze to dobry trening ;)

domino
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-31, 11:51   

Dzięki za pomoc.
Mickey147: nigdy sie nie zastanawiałem nad czymś takim, ale na pewno jest to dozwolone. W przepisach nie ma CHYBA ani słowa o tym jakie prowadzenie kija jest dozwolone.
Ja prowadząc kij robie tak:
Mostek: Kłade lewą ręke na stole, kij kłade na kciuku i przytrzymuje kij palcem wskazującym lewej ręki (tym obok kciuka). Widziałem, że bilardziści czasami tak robią)
Kij po brodzie: Wiem, że tak powinno być, ale ja mam z tym problem, bo nosze okulary i kiedy schylam się aby prowadzić kij po brodzie, jakby to powiedzieć, mój wzrok jest powyrzej okularów i widze troche rozmazany stół. Kupie sobie "Teylorki" takie okulary co miał Teylor podczas finału z Davisem :)
Brzuch oparty na kiju: Do tego też sie raczej nie stosuje :)

bosik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-31, 12:02   

Snooker! napisał/a:
Kij musi chodzić stabilnie. Są 4 punkty podparcia:

1)Pewny uścisk (Łapiesz kija w jego końcówce całą ręką)
2)Brzuch oparty na kiju
3)Kij jeździć musi także na brodzie
4)Mostek (Musisz oprzeć kciuka na 2 palcu od lewej (nie wiem jak on się tam nazywa) i kij prowadzisz właśnie na kciuku)

Mam nadzieję że wytłumaczyłem dosyć jasno.

Nie wprowadzaj forumowiczów w błąd, proszę :)

Po pierwsze chodzi o to, żeby wszystko było naturalnei i wygodnie w miarę. Co do punktów podparcia, to:

1. Kija wcale nie zawsze trzyma sieza koniec, to głownie zależy od wzrostu i wagi kija. Ważne, żeby pomiędzy ręką a kijem ozyskać kąt prosty. Kija generalnei nie łąpie się całą ręką, do tego jest pewien schemat, ale słowami trudno go wytłumaczyć, lepiej jest na żywo.
2. Kij dociskasz do piersi i do brodu (czyt. kij szoruje o pierś i o brodę), w żadnym wypadku do brzucha :!: :!: :!:
3.Jeśli chodzi o mostek, to każdy generalnei robi taki, jakim mu się wygodniej gra. Standardowy to: ułożenie całej dłoni z "rozczapirzonymi" palcami (jak u żaby :P ), nałożenie kciuka na palec wskazujący, wówczas między kostką palca wskazującego i kciuka utworzy sie takie miejsce do wyprowadzenia kija.

Natomiast, żeby go dobrze wyprowadzić jest jeszcze masa innych mega ważnych rzeczy, jak np. ułożenie nóg, pozycja przy stole, ułożenie łokcia, wstrzymanei oddechu, prawidłowa pauza, zostanie w tej pozycji chwile po uderzeniu, a także nie ruszanei się przy strzale (rusza się tylko nadgarstek/ręka).

Glazus
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-31, 12:02   

Mickey147 napisał/a:
A czy prowadzenie na palcu innym niż kciuk jest niedozwolone? Pytam całkiem serio! Ja czasami układam kij pomiędzy palcem wskazującym, a środkowym.

Jak najbardziej. W przepisach jest tylko kreślona minimalna długość kija oraz to, aby znacząco nie odbiegał kształtem od normy. No i to, aby uderzać bilę tipem.
Podczas jednego z turniejów pewien zawodnik (nie pamiętam kto) wykonał uderzenie jedną ręką... (biała i bila zagrywana stały dosyć blisko bandy, a zawodnikowi nie chciało się korzystać z krzyżaka... ;) )

domino
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-31, 12:30   

bosik - dzięki. Nie wiedziałem, że aż tyle ważnych rzeczy trzeba opanować aby dobrze grać. O tym wstrzymywaniu oddechu do bym nigdy nie pomyślał! Ustawianie nóg i nadawanie rotacji chyba po MŚ pokazywali na eurosporcie. Trudno mi ustawić nogi tak jak sie powinno, zresztą dokładnie nie wiem jak się powinno. A jeszcz mam pytanie co do rotacji (może nie powinienem w tym temacie o tym pisać, ale chyba nie ma sensu tworzyć następnego tematu). Nadając wsteczną rotacje trzeba uderzyć bile od dołu. Jednak kiedy uderzam od dołu to biała najczęściej podskakuje. Czy ktoś ma ochote i cierpliwość żeby mi to wytłumaczyć???

bosik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-31, 12:59   

Powodem podskakiwania białej jest najprawdopodobniej to, że nie masz nakredowanego tipa, uderzasz zbyt nisko przy źle wyprowadzonym kiju (bo gdybyś miał dobrze wyprowadzony, to możesz śmiało uderzac niziutko). Co do cofki to musisz pamiętać o takich rzeczach jak: Oddalić troszkę mostek od białej, nakredować tipa, uderzyć na początek poniżej środka białej, nie zrywać uderzenia (nie wstawać za wcześnie i kija zostawić w pozycji uderzenia), nie napinać mięśni ręki, którą prowadzimy kija no i przede wszystkim prosto wyprowadzić kij. Dobra wsteczna to taka, przy której nie używając wielkiej siły znacznei cofniesz białą (tzw. miękkie rotacje). Z tym już jest troche więcej bawienia. Chodzi tez o to, aby kij "poszedł" za białą dając rotację, wtedy spełniając te wszystkie warunki wyjdzie Ci miękka cofka. Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem ;)

glaeken
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-31, 13:26   

Powodem podskakiwania białej bili może być również to, że najpierw trafiasz w sukno a dopiero potem w bilę. To dosyć częsty błąd podczas rozpoczynania snookerowej przygody ;-)
Poza tym bosik chyba wyczerpał ten temat ;-)
Oczywiście takie rzeczy jak nie zrywanie uderzenia, nie "spinanie" się i najważniejsze - proste wyprowadzanie kija dotyczą wszystkich zagrań, nie tylko uderzania ze wsteczną rotacją :!:

Odpowiedz do tematu